تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم مهر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته مهم‌ترین عامل نوسان بازار فولاد، یعنی قیمت دلار و عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 

تحلیل قیمت ورق و پروفیل

تحلیل بازار فولاد این هفته را با مقاطع ورق و پروفیل شروع می‌کنیم.
از روز شنبه تا دوشنبه با عرضه بورس کالا، بالا رفتن قیمت دلار و تحریم 18 بانک ایرانی، با بازار افزایشی ورق مواجه بودیم. از روز دوشنبه با توجه به اخبار بانک مرکزی، مبنی بر کنترل بازار به کمک تزریق دلار به آن و آزادسازی دلارهای بلوکه، قیمت ارز به ثبات نسبی رسید.
بر اثر این موضوع و افزایش شدیدی که پیشتر پروفیل تجربه کرده بود؛ متعقبا کشش خرید وجود نداشت. درنتیجه افت قیمتی را شاهد بودیم که هرچند اندک بود اما موجب توقف این روند افزایشی شد.

در جهت کنترل بازار آهن آلات، روز سه شنبه بین فولاد مبارکه و سندیکای لوله و پروفیل توافقی صورت گرفت مبنی بر اینکه پروفیل فولاد مبارکه بر اساس قیمت بورس ورق بعلاوه اجرت آن به فروش رسد. هرچند این توافق برای کنترل بازار بود اما قیمت پروفیل تغییر چندانی نکرد و بیشتر جنبه روانی داشت. در نهایت دولت در تلاش است تا به صورت دستوری قیمت‌ها را کاهش دهد اما موفق نبوده است. هرچند که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به علت تعطیلات با کاهش تقاضا روبرو شدیم اما این قضیه منجر به افت قیمت پروفیل نگردید.

تحلیل قیمت مقاطع طویل

در بخش مقاطع طویل هم با رسیدن دلار به مرز 23 هزار تومان طبعا قیمت این مقاطع بالا رفت. تا جایی که میلگرد تا 14 هزار تومان افزایش داشت. اما از روز سه شنبه با توجه به عدم تقاضا، مجددا قیمت ها کاهش پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *