تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول مهر ۹۹

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته مهم‌ترین عامل نوسان بازار فولاد، یعنی قیمت شمش در بورس کالا و نرخ دلار مورد بررسی قرار گرفته است.

 

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

همانطور که هفته پیش گفتیم، برخی کالاها مستقیما از قیمت دلار تاثیر می‌پذیرند، که این امر باعث افزایش بی‌رویه مقاطع فولادی شد و در روز چهارشنبه به نهایت خود رسید. بطوری که حجم معاملات این هفته به شدت کاهش یافت و عملا خرید و فروشی در بازار ورق انجام نپذیرفت. در حالت خوشبینانه و درصورت عرضه کالا به میزان کافی در بورس کالا، هفته آینده، بازار متلاطم این روزها به ثبات نسبی خواهد رسید. اما چنانچه حجم عرضه کالا در بورس ناکافی و موجب ملغی شدن آن شود؛ بر این روند دامن زده خواهد شد و با بازاری به مراتب آشفته تر روبرو خواهیم بود.

در بازار استیل به دلیل نوسانات قیمتی، فروش مقادیر بالا صورت نمی‌گرفت و دارندگان کالا تنها به فروش مقادیر پایین کالای خود بسنده نمودند. این نوسانات به‌گونه‌ای بود که قیمت اعلامی تامین کنندگان با اختلاف زیادی همراه بود. به عنوان مثال قیمت ورق استیل 304 سایزهای بالای 1، از 74 تا 78 هزار تومان متغیر بود. در نهایت، بازار روز چهارشنبه استیل هم بسته بود و خرید و فروشی انجام نمی‌پذیرفت.

بازار پروفیل هم در روزهای آغازین هفته تحت تاثیر قیمت شمش و بورس کالا بود. به بیان دیگر، قیمت بالای عرضه شمش در بورس کالا موجب افزایش نرخ مقاطع طویل، اسلب و به‌تبع آن ورق شد که درنهایت همگی بر روند افزایشی قیمت پروفیل تاثیر گذاشتند. هرچند اوایل هفته شاهد کاهش قیمت برخی سایزهای ورق بودیم؛ اما از روز دوشنبه روند افزایش نرخ دلار بر بازار حاکم شد و نقطه آغازی برای بالا رفتن مجدد قیمت پروفیل گردید. این روند در نهایت منجر به وجود سردرگمی در بازار شد، چراکه خریدارن و فروشندگان در مورد خرید، فروش و حتی تعیین قیمت تردید داشتند. روز چهارشنبه بالارفتن چشمگیر قیمت دلار، مزید بر علت شد و بازار فولاد را به حالت نیمه تعطیل درآورد. تا جایی که بسیاری از دارندگان کالا حاضر به اعلام قیمت نشدند.

بازار مقاطع طویل هم به همین شکل، تحت تاثیر قیمت نجومی دلار، شمش و نبود تقاضا بود. بطوریکه بار دیگر بازار به دلیل سخت شدن تصمیم‌گیری برای مشتریان مبنی بر خریدن یا نخریدن، دچار رکود تورمی گردید. در این میان میلگرد بیشترین افزایش قیمت را در میان مقاطع طویل تجربه کرد. تاجایی که عملی مبنی بر خرید یا فروش آن انجام نشد.
پیشبینی می‌شود در صورتی که قیمت دلار در هفته آینده کاهش یابد، شاهد شیب تند کم شدن قیمت مقاطع طویل خواهیم بود. اما اگر قیمت دلار مهار نشود، کاهش قیمت مقاطع فولادی منطقی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *