۹ مرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۲
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول مرداد ماه ۱۴۰۰

۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

رها شدن افسار قیمت‌ها در روزهای آخر

این هفته در بازارهای فیوچر سنگ آهن خام وارداتی چین، شاهد پایان خوشبینی‌ها به افزایش قیمت سنگ آهن بودیم.
در بازارهای جهانی هم افزایش قیمت تا محدوده مقاومتی ۲۲۰ دلاری ادامه داشت و پس از آن مجددا به ۲۱۳ دلار سقوط کرد.
نرخ بیلت cis در کف کانال میان مدتی ۶۴۵ دلاری همچنان مشغول کف سازی بوده اما شمش صادراتی ایران در سقف کانال قیمتی خود قرار دارد
با شروع فصل رکود در بازارهای جهانی، انتظار میرفت موجودی در انبار‌های چین افزایش یابد. اما با کاهش عرضه فولادسازان چینی به دلیل رعایت محدودیت‌های زیست محیطی و برنامه کاهش تولیدشان، بازار‌ها همچنان با کمبود عرضه مواجهند .

اگرچه قیمت سنگ آهن جهانی با کاهش مواجه شده است اما افزایش حاشیه سود فولاد سازان درصورت تثبیت قیمت‌های جهانی در این محدوده به زودی تقاضا برای سنگ آهن را افزایش خواهد داد.
در بازار داخلی نیز نوعی رها شدگی افسار قیمت‌ها در روزهای پایانی دولت مشاهده می­‌شود به گونه‌ای که در هفته‌های اخیر افزایش قیمت‌ها در برخی مقاطع بیش از ۱۰ درصد بوده است. در بخش تقاضا همچنان برخی سفارش‌ها منتظر تحلیف رئیس جمهور منتخب بوده و در صورت عدم اقدام موثر در روزهای ابتدای دولت باید منتظر افزایش مجدد قیمت‌ها باشیم.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد
در مقطع میلگرد همچون هفته‌های گذشته در تمام طول هفته روند صعودی قیمت ادامه داشت این افزایش در برخی سایز‌ها تا ۷ درصد گزارش شد.

قیمت ورق
قیمت ورق در نتیجه کاهش تولیدات شرکت فولاد مبارکه در انتهای هفته سیر صعودی شدیدتری به خود گرفت به طوری که در دو روز پایانی هفته قیمت‌ها بیش از ۵ درصد افزایش یافت.

قیمت پروفیل
قیمت پروفیل به دلیل مشابهت رفتاری زیاد به قیمت ورق در روز سه شنبه با شک قیمت ناشی از افزایش قیمت‌ها مواجه شد .
عدم پذیرش قیمت‌های جدید توسط خریداران، کاهش نسبی قیمت‌ها در هفته آتی را محتمل می‎‌کند.

قیمت تیرآهن
اگرچه رسیدن قیمت شمش داخلی به سقف کانال قیمتی میان مدت قیمت مقاطع طویل و به طور خاص تیرآهن را افزایش داد اما از نظر تکنیکالی در صورت عدم عبور دلار از مقاومت ۲۵۵۰۰ تومانی کاهش موقت مقاطع فولادی در هفته آتی دور از ذهن نیست.

قیمت استیل
همانگونه که در هفته‌های گذشته اشاره شد تثبیت قیمت دلار بازار آزاد در محدوده ۲۵ هزار تومانی و کاهش موجودی انبارها از این هفته شاهد رشد قابل توجه مقاطع استیل بودیم به طولی که قیمتها به طور پیوسته در حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش داشتند .

۹ مرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۲
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

    1. علی تهرانی
      ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

      از معدود تحلیل هایی هست که بسیار حرفه ای و تخصصی انجام شده. خسته نباشی میگم