۳ مرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته آخر تیر ماه ۱۴۰۰

کرونا در کوره راه- نبض آرام فولاد در قلب تعطیل ایران

در هفته‌ی نیمه تعطیل ایران، در بازارهای جهانی نیز رکود نسبی در بخش تقاضا مشهود بود به طوری که سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد وارداتی چین با کاهش ۷ دلاری از مقاومت ۲۲۰ دلار به ۲۱۳ دلار رسید.
نرخ شمش صادراتی ایران با رشد ۲۲ دلاری به محدوده ی ۶۴۰ دلار دلاری رسید درحالی که شمشی حوزه CIS در محدوده ی ۶۴۰ دلار کف سازی میکند و پتانسیلی برای رشد شارپی در ان دیده نمی شود.
در بازار نیمه تعطیل این هفته، ثبات نسبی در غالب مقاطع مشاهده شد معاملات بورس به ویژه در شمش به دلیل فاصله کم قیمت ها با نرخ جهانی عمدتا در نرخ پایه معامله شد. از نظر تولید این هفته با مجوز توانیر، شرکت های تولیدی اجازه مصرف تا ۵۰ درصد دیماند به صورت شبانه را پیدا کردند که احتمالا تب قیمت ها را در هفته آتی کمی پایین می آورد.

قیمت دلار نیز در بازار آزاد همچنان درگیر مقاومت ۲۵۵۰۰ تومانی است اگر چه اطلاعات رسیده از دو طرف مذاکرات برجام از ناتوانی طرفین به دستیابی توافق جامع حکایت دارد. با ادامه ی این روند اگر چرخشی در مواضع صورت نگیرد باید منظر جهش مجدد دلار هرچند به طور موقت باشیم. با کنار هم قرار دادن تحلیل تکنیکال و شرایط اقتصادی و با شرط عدم ورود پارامتر جدید در شرایط سیاسی و اقتصادی کشور به نظر می رسد تاپایان سال نرخ تعادلی دلار با حصول توافق برجام در محدوده ۲۲ الی ۲۳ هزارتومانی و بدون برجام در محدوده ۲۸ تا ۳۱ هزارتومانی باشد.در قیمت های جهانی نیز فعلا نشانه های رشد چشمگیری مشاهده نمی شود.

این هفته باتوجه به عدم وجود قیمت های رسمی بجز در ابتدای هفته، گزارش تغییرات قیمتی مقاطع ارائه نشد

۳ مرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران