تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم تیر ۱۴۰۰

عقاب قیمت‌ها بر قله بی برنامگی

این هفته سنگ آهن جهانی با خلوص 62 درصد، در محدوده ی 210 تا 220 دلار در نوسان بود و مطابق پیشبینی هفته گذشته هنوز از مقاومت 220 دلاری عبور نکرده است.  نرخ جهانی شمش هم با 630 دلار در کف قیمت کانال 15 ماهه قرار گرفت. از سوی دیگر شمش صادراتی ایران به دلیل وجود مشکلاتی در طرف عرضه، در سقف کانال میان مدت قرار گرفت.
از مهمترین عواملی که بازار فولاد این هفته را تحت تاثیر قرار داد، می‌توان به قطعی برق کارخانه های تولیدی، کمبود عرضه و افزایش تقاضا اشاره کرد که موجب گران شدن تمامی مقاطع فولادی بویژه مقاطع طویل گردید. هرچند در انتهای هفته و با رفع محدودیت از شهرک های کوچک صنعتی و نهایی شدن برجام، این روند صعودی متوقف شد.

دلار در بازار آزاد نتوانست از مقاومت 25.500 تومانی که در هفته های گذشته به آن اشاره شده بود عبور کند و به نظر میرسد روند نزولی و یا ثبات قیمتی آن در هفته های آتی ادامه دار باشد. در کنار این موضوع از سرعت رشد دلار نیمایی نیز کاسته شده و این موضوع در هفته های آتی احتمالا به تعدیل قیمت ها منجر خواهد شد.

قیمت گذاری دستوری بهای انرژی در چند دهه گذشته مانع از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش گردیده و باتوجه به اعمال تحریم ها و عدم سرمایه گذاری خارجی و افزایش سالانه مصرف انرژی در کشور، عقب ماندن این صنعت از نیاز کشور امری بدیهی به نظر می­رسید و می‌توان گفت  عدم برنامه برنامه ریزی مدون منجر به اعمال محدودیت های کنونی شده است.

بنظر میرسد در بلند مدت نگاه خریداران و مردم به سرنوشت برجام است، تا با تعدیل قیمت ها وضعیت معیشتی بهتر شود. با بررسی سیاست دولت‌های پیشین و آزادسازی احتمالی منابع دلاری در آینده، می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت ها بطور موقتی کاهش می‌یابد. اما تبدیل دلار های آزاد شده به ریال توسط بانک مرکزی و بیماری هلندی که بیانگر رابطه بین مصرف بی‌رویه منابع و رکود بخش صنعت است؛ تورم یک معضل اساسی برای کشور خواهد بود.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد
بعد از جهش ناگهانی حدود 1200 تا 1500 تومانی در روزهای ابتدایی هفته، این مقطع در انتهای هفته بازار آرامی را پشت سر گذاشت. خریداران هنوز این سطح قیمتی را نپذیرفته و منتظر تعدیل قیمت‌ها هستند.
قیمت ورق
تغییرات قیمتی در ورق‌های سیاه و پرفروش که ماده اولیه برای صنایع تبدیلی بودند؛ به دلیل تعطیلی این صنایع حدود 5 درصد بود اما محصولات نهایی و ورق‌های انتهای زنجیره تولید، افزایش بیش از 10 درصدی را تجربه کردند.
قیمت تیرآهن
قیمت تیرآهن نیز همچون میلگرد با محدودیت عرضه و بخصوص در بعضی سایزها با افزایش قابل توجهی در ابتدای هفته مواجه شد و در انتهای هفته روند صعودی قیمت‌ها متوقف و بازار دچار رکود شد.
قیمت استیل
این هفته نیز قیمت این کالای وارداتی بجز یک جهش جزئی در ابتدای هفته با ثبات قیمتی مواجه بود و پیش بینی می‌گردد با ثبات و کاهش جزئی دلار در هفته‌های آتی، قیمت‌های این محصول تغیر چندانی نداشته باشد .
قیمت پروفیل
لوله و پروفیل هم مانند سایر مقاطع تحت تاثیر افزایش قیمت ورق، بالا رفت. و در انتهای هفته با کاهش تقاضا ثابت ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *