تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم تیر ۱۴۰۰

پای برق روی گلوی تولید

این هفته قیمت جهانی سنگ آهن با خلوص 62 درصد، در محدوده ای که هفته‌های گذشته پیش بینی شده بود، باقی ماند. نرخ این ماده معدنی به مقاومت 210 دلاری در انتهای هفته واکنش نشان داد و به نظر می‌رسد در صورتی که عوامل موثر بر تقاضا تغییر نکند، قیمت از این مقاومت عبور نکند.
قیمت بیلت حوزه cis نیز همچنان در مسیر نزولی قرار دارد و این هفته به 630 دلار و میانگین قیمت بیلت صادراتی ایران نیز به 613 دلار رسید.
افزایش آرام نرخ دلار نیمایی و نزدیک شدن آن به دلار آزاد، موجب افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا گردید. بر خلاف هفته گذشته با توجه به دستور توانیر بر اعمال محدودیت مصرف برق و احتمال کاهش تولید در هفته‌های آتی، بورس کالا هفته داغی را پشت سر گذاشت.

 

 

عوامل متعددی بر صعودی یا نزولی بودن بازار آهن طی هفته‌های آینده دخیل هستند که به بررسی هرکدام می‌پردازیم.
از سناریوی‌های موثر بر روند کاهشی احتمالی بازار فولاد طی هفته‌های آتی، می‌توان به امضای برجام، کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین افزایش نرخ بهره در آمریکا جهت کنترل تورم و در نتیجه کاهش تقاضا در آن کشور اشاره کرد .

در مقابل

  • خروج هند از پاندمی و در نتیجه کاهش نقش عرضه و افزایش مصرف داخلی این کشور
  • افزایش قیمت نفت و در نتیجه بالارفتن تعرفه حمل و نقل،
  • باز شدن دست صادرکنندگان در صادرات
  • و همچنین محدودیت‌های تامین برق کشور از عوامل موثر در کاهش عرضه مقاطع فولادی و در نتیجه افزایش قیمت‌ها خواهند بود.

دلار در بازار آزاد نیز نتوانست مقاومت 25.500 تومانی که در هفته ی گذشته به آن اشاره شد عبور کند، به نظر می‌رسد دلار برای عبور از این مقاومت نیاز به تغییر پارامترهای کلان اقتصادی داشته باشد.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد
قیمت میلگرد پس از آرامش نسبی تا اواسط هفته به دلیل اعلام قیمت‌های پایه و محدودیت‌های احتمالی در تولید در هفته‌های آتی، مسیر صعودی به خود گرفت که به نظر میرسد این رشد نیز ادامه دار نباشد.

قیمت ورق
مقطع ورق این هفته نیر ماننده هفته ی گذشته با توجه به رکود در بخش‌های پایین دستی و تعطیلی بخشی از این صنایع با ضعف در بخش تقاضا مواجه بود. به طوری که روند کلی حاکم بر این مقطع عمدتا ثابت و در برخی برندها کاهشی بود.

قیمت تیرآهن
با توجه به وضعیت بهتر تیرآهن و وجود حاشیه سود بهتر نسبت به مقطع میلگرد، شاهد حساسیت کمتر این مقطع به افزایش بهای شمش بودیم . بطوریکه این هفته قیمت تیرآهن دستخوش تغییرات کمتری بود.

قیمت استیل
اشباع بازار این هفته نیز عامل موثرتری در مقابل افزایش آرام نرخ ارز بر کالای وارداتی استیل بود و شاهد تغییر قیمت محسوسی در این بخش نبودیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *