تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم تیر ۱۴۰۰

کمیجانی در طبقه 16 بانک مرکزی؛ دلار در طبقه 25 ام

این هفته سنگ آهن جهانی سیر صعودی بخود گرفت. دلیل این امر را می‌توان در مشکلاتی که هفته‌های گذشته برای برخی معادن چین و برزیل روی داد، و نیز محفوظ ماندن سطح تقاضا برای آن یافت. در نتیجه طی هفته‌های آتی سنگ آهن بین محدوده 200 تا 220 دلاری در نوسان خواهد بود.
هرچند حمایت 640 دلاری کانال صعودی میان مدتی برای نرخ بیلت حوزه cis شکسته شده اما هنوز نمی‌توان از واژه سقوط استفاده کرد. اوج این نرخ روی ۷۲۰ دلار بر تن – در 27 اردیبهشت امسال بود که تا به امروز و پس از گذشت 40 روز، این بازار ۹۰ دلار عقب نشینی را به ثبت رسانده است.

در بازار داخل اکبر کمیجانی درحالی 19 امین رئیس بانک مرکزی شد که دلار در محدوده ی 25 هزار تومانی قرار دارد و در هفته‌های اخیر با افزایش تردیدها در به سرانجام رسیدن توافق مجدد با طرف‌های خارجی مسیر صعودی به خود گرفته است. قیمت دلار در هفته اخیر روند نزولی میان مدتی را شکست و قبل از صعودی شدن تنها کافیست از مقاومت 25500 تومانی عبور کند.
باتوجه به رشد پارامترهای تاثیر گذار، در بورس کالا نیز تولیدکنندگان از سقف 3 درصدی برای قیمت گذاری محصولاتشات استفاده کردند و تا حد امکان قیمت‌ها به بازارهای جهانی نزدیک شد.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد
در طول هفته میلگرد با توجه به اصلاح جزئی در هفته گذشته بازهم به کانال صعودی خود بازگشت. این روند متاثر از رشد دلار نیمایی و افزایش قیمت‌ها در بورس کالا تا پایان هفته ادامه داشت و در هفته ‌های آتی در صورت عبور دلار از مقاومت 25.500 تومانی، کف 15.000 تومانی برای مقطع میلگرد به یک حمایت مستحکم تبدیل خواهد شد.
قیمت ورق
قیمت ورق این هفته برخلاف مقاطع طویل روند نزولی هرچند اندکی داشت به طوری که تا انتهای هفته به طور متوسط قیمت ورق‌های فولاد مبارکه 0.5 تا 1 درصد کاهش به خود دید.
قیمت تیرآهن
تیرآهن همچون میلگرد در این هفته روند صعودی داشت اگرچه این رشد برخلاف میلگرد از اواسط هفته و با مشخص شدن قیمت‌های پایه در بورس کالا ملموس تر شد.
قیمت استیل
قیمت مقاطع استیل برخلاف آنچه انتظار می‌رفت با افزایش نرخ دلار رشد محسوسی نداشت و دلیل این امر را می‌توان در اشباع بازار و تمایل فروشندگان به فروش کالای خود در دوران رکود نسبی جستجو کرد. انتظار می‌رود اگر دلار درهفته آتی در محدوده 25 هزار تومانی باقی بماند؛ باتوجه به سیاست‌های بانک مرکزی در نزدیک شدن بهای دلار نیمایی به دلار آزاد، رفته رفته اثر نرخ ارز بر کالای وارداتی استیل بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *