تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول تیر ۱۴۰۰

سیاست فولاد سازان جهت صادرات ، عرضه های زیاد ، قیمت های بالا

در هفته ای که گذشت بازارهای جهانی، با روند نزولی سنگ آهن 62درصد وارداتی چین و از طرفی ثبات در سنگ آهن صادراتی ایران مواجه بود. قیمت قراضه با توجه به معاملات آن با قیمت‌های پایین در آمریکا، با افت نسبی همراه شد.
بیلت صادراتی حوزه CIS پس از برخورد به کف کانال صعودی این هفته با بهبود 6 تا 10 دلاری همراه بود؛ برخلاف آن بلیت صادراتی ایران با کاهش 8.5 دلاری به محدوده 634 دلار رسید.

در بازار داخلی ایران قیمت‌های بالا و حجم زیاد عرضه آهن‌آلات، بیانگر تمایل فولاد‌سازان به صادرات محصولات خود بود. عدم استقبال از محصولات ارائه شده در بورس کالا و همچنین ارائه قیمت‌های پایین‌تر در بازار آزاد، رفته رفته بورس کالا به عنوان مرجع قیمت‌گذاری را به حاشیه رانده است.
گرچه دلار در بازار آزاد از سطح مقاومتی 23.800 تومان عبور کرده است؛ لکن خط روند نزولی میان مدتی همچنان معتبر است. پیش‌بینی می‌گردد با توجه به سیاست‌های ضد تورمی ریاست جمهوری آتی، دلار هم در روزهای آینده سیر نزولی به خود ببیند و مقاطع فولادی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته اول تیر 1400

قیمت میلگرد
عدم استقبال از بورس کالای این هفته و رقابت منفی در بازار آزاد، موجب کاهش قیمت‌ها در ابتدای هفته شد. اما اصرار فولادسازان در بالا نگه داشتن قیمت، شمش ادامه‌ی این روند نزولی را با تردید مواجه کرد.

قیمت ورق
قیمت ورق ابتدای هفته تحت تاثیر افت بهای جهانی فلزات، با کاهش مواجه شد. از سوی دیگر از اواسط هفته بازار در پی تردید خریدارن مبنی بر ادامه دار بودن روند نزولی قیمت‌ها در هفته‌های آتی، دچار رکود شده بود. این مساله موجب ثبات نسبی قیمت ورق شد.

قیمت تیرآهن
این مقطع فولادی نیز همچون سایر مقاطع طویل در این هفته سیر نزولی به خود گرفت هرچند کاهش قیمت‌ها با توجه به بالا ماندن نرخ دلار چندان محسوس نبود.

قیمت استیل
در هفته‌ای که گذشت، قیمت استیل فارغ از تنش‌های سیاسی و اقدامات فولادسازان در بورس کالا، با توجه به وابستگی زیاد به قیمت ارز و تحریم‌ها و با توجه به عدم تغییر این پارامتر‎ها با ثبات نسبی همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *