تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم خرداد ۱۴۰۰

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جهموری، شاهد رکود بازار فولاد هستیم. دلیل این امر را می‌توان در افزایش بدبینی ها به بالارفتن قیمت ها و ازطرفی وجود سناریوی دولت مبنی بر کنترل و کاهش قیمت ها دانست. افزایش قیمت سنگ آهن وارداتی چین با خلوص 62 درصد از 208 به 220 دلار در هفته گذشته و همچنین تعطیلی برخی معادن در چین و برزیل، موجب تدوام محدویت عرضه سنگ آهن و بالا ماندن نرخ این ماده مصرفی در چرخه فولاد شده است. اما از نظر تکنیکالی وجود واگرایی در نمودار سنگ آهن احتمال ریزش تا کف 200 دلاری را محتمل می سازد.

نرخ بیلت حوزه cis نیز این هفته در کف کانال صعودی میان مدتی حمایت شد و به نظر می­رسد در هفته های آتی مجددا رشد نمایید. در ایران، افزایش نرخ های پایه شمش در بورس کالا، نقش پیشرو در افزایش قیمت های بازار داشت به طوری که در برخی مقاطع به خصوص میلگرد، فاصله قیمتی با شمش به کمتر از 5 درصد رسیده است.
عدم انتفاع صنایع پایین دستی و بالا دستی از قیمت گذاری جهانی، تعادل در چرخه فولاد داخلی را برهم زده است و این موضوع در کنار محدودیت های صادراتی ،موجب رکود بازار در محصولات نهایی فولادی شده است.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته چهارم خرداد 1400

قیمت میلگرد
عدم تقاضا در بازار میلگرد، کاهش جزئی قیمت این مقطع را در پی داشت. اما از اواسط هفته و با بالا رفتن بهای شمش این روند نزولی متوقف شد.

قیمت ورق
از آنجاکه بازار ورق حساسیت بیشتری به نوسانات تختال و قیمت های جهانی دارد؛ کاهش بهای جهانی فلزات، موجب تردید متقاضایان در انجام معاملات گردید.
از طرفی افزایش قیمت شمش در بورس کالا را هم می‌توان از عوامل موثر بر این مقطع دانست. در نتیجه در انتهای هفته شاهد افزایش هرچند ناچیز قیمت ورق بودیم.

قیمت تیرآهن
قیمت تیرآهن همچون میلگرد پس از تجربه کاهش قیمت در ابتدای هفته، تا انتهای هفته سیر صعودی در پیش گرفت.

قیمت استیل
قیمت استیل بدور از حواشی بورس کالا و اتفاقات سیاسی و با توجه به ثبات نرخ دلار، همچون هفته گذشته بدون تغییر ماند.

نبشی و ناودانی
این هفته نبشی و ناودانی بازار بی رونقی رو پشت سر گذاشته و در طول هفته روند کاهشی نامحسوسی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *