تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم خرداد ۱۴۰۰

در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار  در بازار آزاد تحت تاثیر تغییر ریاست بانک مرکزی، افزایش یافت. این افزایش به تبع بازار فولاد را هم تحت تاثیر خود قرار داد.از طرفی کاهش قیمت سنگ آهن وارداتی چین، با برداشتن محدودیت های زیست محیطی برخی کارخانه ها متوقف شد.

 

سنگ اهن با خلوص 62 درصد وارداتیِ چین پس از برخورد به سطح حمایتی 180 دلاری مجددا با رشد همراه شد و در پایان هفته درگیر سطح مقاوتی 200 دلاری قرار گرفت.
بیلت سی اف آر ترکیه با ثبات قیمتی در سطح 710 دلار و فوب دریای سیاه با کاهش 25 دلاری  به سطح 655  رسید.
تحلیل تکنیکال دلار در بازار آزاد نشان می دهد که دلار  همچنان در تراکم نزولی قرار دارد
در صورتی که صعود های اخیر به سقف روند نزولی واکنش نشان دهد، موجبات کاهش قیمت در روز های آتی را فراهم خواهد آورد
با توجه به کاهش قیمت ها در سطح جهان و افزایش قیمت دلار، فولاد سازان با بازارسازی مانع از تعدیل قیمت ها در بازار داخل  شده اند- تبدیل کنسانتره به شمش معمولا 40 تا 60 روز زمان می برد و افزایش و کاهش قیمت مواد اولیه معمولا با تاخیر در محصول نهایی اثر گذار خواهد بود.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

قیمت میلگرد
میلگرد تحت تاثیر نرخ ارز  ابتدای هفته با افزایش و سپس در انتهای هفته با نزول همراه شد.

قیمت ورق
این هفته اگر چه برای ورق گرم  کاویان  تقاضای چندانی وجود نداشت اما برای عرضه 120  هزارتنی فولاد مبارکه 165 هزارتن تقاضا ثبت شد این مورد در کنار افزایش محسوس قیمت دلار از ابتدای هفته قیمت این مقطع فولادی را در تمام هفته در مدار صعود قرار داد .

قیمت تیرآهن
در بورس کالا این مقطع بجز در سبد مخلوط ذوب اهن با تقاضای شدیدی همراه نبود.  به طوری که مجتمع جهان فولاد حاضر به فروش پایین تر از قیمت پایه گردید. در بازار آزاد اما، روند صعودی  ناشی از نوسانات ارز، با سرعت کمتری تا پایان هفته ادامه یافت.

قیمت استیل
در این بین استیل به علت حساسیت بیشتر به قیمت دلار، در ابتدای هفته با افزایش نرخ ارز همسو شد و پس از توقف رشد قیمت دلار، بهای این محصول هم تا انتهای هفته ثابت ماند.

پیشبینی می شود با کاهش سیاست های ارز پاشی توسط بانک مرکزی ، کاهش قیمت دلار در بازار آزاد با سرعت  گذشته اتفاق نیافتد بلکه با آمدن خبر های مثبت از گشایش ها و مذاکرات وین و بهبود صادرات ، روند نزولی دلار تا کف 20500 تومان ادامه یابد . اتفاقات سیاسی ممکن است موجب رشد های موقت در قیمت دلار گردد اما عبور از مقاومت های 23800 و 25500 در کوتاه مدت بسیار بعید به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *