۲۰ خرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری

تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم خرداد ۱۴۰۰

در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار  در بازار آزاد تحت تاثیر تغییر ریاست بانک مرکزی، افزایش یافت. این افزایش به تبع بازار فولاد را هم تحت تاثیر خود قرار داد.از طرفی کاهش قیمت سنگ آهن وارداتی چین، با برداشتن محدودیت های زیست محیطی برخی کارخانه ها متوقف شد.

 

سنگ اهن با خلوص ۶۲ درصد وارداتیِ چین پس از برخورد به سطح حمایتی ۱۸۰ دلاری مجددا با رشد همراه شد و در پایان هفته درگیر سطح مقاوتی ۲۰۰ دلاری قرار گرفت.
بیلت سی اف آر ترکیه با ثبات قیمتی در سطح ۷۱۰ دلار و فوب دریای سیاه با کاهش ۲۵ دلاری  به سطح ۶۵۵  رسید.
تحلیل تکنیکال دلار در بازار آزاد نشان می دهد که دلار  همچنان در تراکم نزولی قرار دارد
در صورتی که صعود های اخیر به سقف روند نزولی واکنش نشان دهد، موجبات کاهش قیمت در روز های آتی را فراهم خواهد آورد
با توجه به کاهش قیمت ها در سطح جهان و افزایش قیمت دلار، فولاد سازان با بازارسازی مانع از تعدیل قیمت ها در بازار داخل  شده اند- تبدیل کنسانتره به شمش معمولا ۴۰ تا ۶۰ روز زمان می برد و افزایش و کاهش قیمت مواد اولیه معمولا با تاخیر در محصول نهایی اثر گذار خواهد بود.

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته دوم خرداد ۱۴۰۰

قیمت میلگرد
میلگرد تحت تاثیر نرخ ارز  ابتدای هفته با افزایش و سپس در انتهای هفته با نزول همراه شد.

قیمت ورق
این هفته اگر چه برای ورق گرم  کاویان  تقاضای چندانی وجود نداشت اما برای عرضه ۱۲۰  هزارتنی فولاد مبارکه ۱۶۵ هزارتن تقاضا ثبت شد این مورد در کنار افزایش محسوس قیمت دلار از ابتدای هفته قیمت این مقطع فولادی را در تمام هفته در مدار صعود قرار داد .

قیمت تیرآهن
در بورس کالا این مقطع بجز در سبد مخلوط ذوب اهن با تقاضای شدیدی همراه نبود.  به طوری که مجتمع جهان فولاد حاضر به فروش پایین تر از قیمت پایه گردید. در بازار آزاد اما، روند صعودی  ناشی از نوسانات ارز، با سرعت کمتری تا پایان هفته ادامه یافت.

قیمت استیل
در این بین استیل به علت حساسیت بیشتر به قیمت دلار، در ابتدای هفته با افزایش نرخ ارز همسو شد و پس از توقف رشد قیمت دلار، بهای این محصول هم تا انتهای هفته ثابت ماند.

پیشبینی می شود با کاهش سیاست های ارز پاشی توسط بانک مرکزی ، کاهش قیمت دلار در بازار آزاد با سرعت  گذشته اتفاق نیافتد بلکه با آمدن خبر های مثبت از گشایش ها و مذاکرات وین و بهبود صادرات ، روند نزولی دلار تا کف ۲۰۵۰۰ تومان ادامه یابد . اتفاقات سیاسی ممکن است موجب رشد های موقت در قیمت دلار گردد اما عبور از مقاومت های ۲۳۸۰۰ و ۲۵۵۰۰ در کوتاه مدت بسیار بعید به نظر می رسد.

۲۰ خرداد ۱۴۰۰ پریسا خاتمی ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران