تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول خرداد ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی مانند انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات وین، نرخ ارز و بورس کالا پرداخته‌ایم.

 

در هفته‌ای که گذشت، بازار فولاد تحت تاثیر متغیرهای کلان و موضوعات سیاسی در تلاطم بود. ثبات نسبی ارز در بازار آزاد و همچنین کاهش نامحسوس دلار نیمایی، عدم حل مشکلات مربوط به صادرات توسط تولیدکنندگان، اعلام گزینه‌های ریاست جمهوری و تاثیر سیاست‌های آنان بر اقتصاد کشور، نزدیک بودن اعلام نتایج مذاکرات وین همگی موجب عدم اطمینان به بازار شد. از طرفی افزایش قیمت شمش و بیلت در بازارهای جهانی و در طرف دیگر سرکوب قیمت فولاد و سنگ آهن در چین نتوانست صادرکنندگان را در جهت خرید از بورس و رقابت در آن ترغیب کند.

پس از رشد چشمگیر ماه‌های اخیر شاخص بیلت CIS و رسیدن به سقف کانال قیمتی (حدود 715 دلار) با ریزش مواجه شد و در آخرین گزارش متال بولتن به 700 دلار رسید. پیش‌بینی می­‌شود این ریزش تا حدود 630- 640 ادامه داشته باشد. شاخص دلار نیز به عنوان یک پارامتر تحلیلی تاثیر گذار بر قیمت تمامی کامودیتی‌ها به سطح حمایتی 88.5-89.5 رسیده است و پیش‌بینی می‌گردد با بهبود شرایط اقتصادی آمریکا در ماه‌های آینده این شاخص تقویت شود و در نتیجه اصلاح قیمت کامودیتی‌ها اگر در طرف تقاضا شاهد افزایش چشمگیری نباشیم، ادامه دار خواهد بود.

شکل 1: روند نزولی سنگ آهن با خلوص( 62 درصد )وارداتی چین (سیاست‌های سرکوب دولت چین و احتمالا نزول قیمت در روزهای آتی)

بررسی روند قیمتی مقاطع فولادی در هفته گذشته:

با توجه به موارد ذکر شده در هفته‌ای که گذشت در مقطع میلگرد تغییرات قیمتی کمتر از 1 درصد بود و می‌توان گفت که بازار متعادل ولی کمی رو به بالا به پایان رسید که این روند افزایشی خیلی پایدار به نظر نمی‌رسد.
قیمت ورق نیز این هفته با نوسان قیمت زیادی مواجه نشد هرچند نوسانات کوچک آن نیز مانند سایر مقاطع بود و پس از کاهش روز یک شنبه تا پایان هفته روند صعودی به خود گرفت.
در مقطع تیرآهن اما با توجه به رقابت سنگین بورس کالا در هفته پایانی اردیبهشت تا انتهای هفته روند قیمت تیرآهن صعودی بود و تغییرات قیمتی حدود 1 تا 3 درصدی را شاهد بودیم.
این هفته بازار استیل یکی از آرام ترین هفته‌های خود را سپری کرد و پس از صعود هفته‌های گذشته و اصلاح بها به قیمت‌ متعادل و مورد توافق خریداران و فروشندگان نزدیک شده هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *