تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم اردیبهشت ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی مانند نرخ دلار، مذاکرات برجام و نرخ شمش در بورس کالا پرداخته‌ایم.

 

عبور قیمت شمش از کانال 12 هزار تومان از یک طرف و از سوی دیگر ادامه روند افزایش قیمت جهانی فولاد، به شدت بازار مقاطع طویل این هفته را تحت تاثیر قرار داد. از طرفی شاهد نوسانات نرخ ارز بودیم. همه این عوامل دست به دست یکدیگر دادند و یکی از پرالتهاب‌ترین هفته‌های سال در بازار فولاد را رقم زد.

هفته پیش شاهد پایین آمدن قیمت ورق بودیم. از اوایل هفته مجددا قیمت این مقطع افزایش یافت. از روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در پی جو روانی ناشی از مذاکرات پیرامون احیای برجام، شاهد کاهش دوباره قیمت ورق بودیم. هرچند می‌توان گفت این کاهش، عملا باعث شد ورق به قیمت دو هفته پیش خود بازگردد. هم اکنون قیمت نهایی انواع ورق بین 1000 تا 1500 تومان نوسان دارد.

قیمت پروفیل این هفته ثابت بود. اما روز چهارشنبه این ثبات با افزایش 500 تومانی این مقطع شکسته شد. علت این امر را هم می‌توان در عدم تغییر قیمت ورق‌های نازک بار جستجو کرد.

قیمت استیل این هفته تغییر چندانی نداشت و تنها شاهد افزایش روزانه و بسیار نامحسوس بهای کالاهای این مقطع بودیم.در کل جو حاکم بسیار ناپایدار بود و هرلحظه امکان افزایش قیمت وجود داشت. بگونه‌ای که تایید قیمت‌ نهایی باید به صورت لحظه‌ای و دقیقا قبل از خرید صورت می‌گرفت. مشکلات ناشی از عدم ترخیص برخی کالاها در مبدا چین و گمرک ایران هم مشکلاتی را برای عرضه‌کنندگان و متقاضیان ایجاد نمود. احتمالا بازار استیل در هفته آینده با ثبات و یا افزایش همراه باشد و بعید به نظر می‌رسد شاهد کاهش قیمت آن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *