تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم اردیبهشت ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی مانند نرخ دلار و امکان آزادسازی صادرات فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

این هفته شایعه باز شدن مسیر صادرات، موجب شکسته شدن روند کاهشی قیمت مقاطع طویل شد. بطوریکه روزهای سه و چهارشنبه شاهد افزایش قیمت کالاهای این بخش بودیم.از طرفی ازآنجاکه بنظر می‌رسد در عمل تنها تولیدکنندگان امکان صادرات داشته باشند، در نتیجه هفته آینده احتمالا قیمت ها کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر ما با روند افزایشی نرخ شمش روبرو هستیم. اما آنچه بیش از همه بر بازار تاثیر خواهد گذاشت، نرخ ارز است. چنانچه قیمت دلار افزایش یابد بازار مقاطع طویل هم با افزایش همراه خواهد شد. در غیراین صورت روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

بازار ورق هم بصورت مقطعی تحت تاثیر زمزمه های مبتنی بر آزادسازی صادرات محصولات فولادی قرار گرفت. قیمت ورق تحت تاثیر دلار ابتدا کاهش و سپس افزایش یافت. در نهایت هم به تعادل نسبی رسید و قیمت ورق فولاد مبارکه روی قیمت تقریبی 24 هزار تومان ثابت ماند. به هرحال این مقطع هم بیش از آنکه تحت تاثیر بازار جهانی باشد از دلار تاثیر می‌پذیرد.

بازار استیل این هفته اما آشفته بود. در واقع ابتدای هفته بازار به تعادل نسبی رسیده بود اما با افزایش دلار روز سه‌شنبه، قیمت استیل هم مجددا بالا رفت. در چنین حالتی متقاضیان به دو دسته تقسیم شده‌اند. عده‌ای که احتمال کاهش قیمت در هفته جدید را می‌دهند؛ از خرید خود دست نگه داشته اند. از طرفی عده‌ای نگران ادامه‌دار بودن روند افزایشی هستند و خرید خود را انجام می‌دهند. بسیاری از صاحبین کالا بر این باورند که هفته جدید با بازار متعادل‌تری روبرو خواهیم بود.

در ادامه روند هفته پیش، بازار پروفیل این هفته هم با افزایش قیمت همراه بود. البته عده زیادی بر این باورند که با توجه به کاهش نرخ دلار، این روند ماندگار نخواهد بود. بطور کلی این هفته با وارد شدن دلار به کانال 20 هزار تومان، خرید و فروش زیادی در بخش پروفیل انجام نشد. با توجه به اخبار مثبتی که پیرامون مذاکرات برجامی شنیده می‌شود؛ ممکن است هفته آینده با کاهش قیمت پروفیل روبرو شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *