تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته دوم اردیبهشت ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مقاطع فولادی مانند نرخ دلار و قیمت جهانی فولاد پرداخته‌ایم.

 

با اینکه در پی افزایش قیمت جهانی فلزات و نرخ پایه معاملات در بورس کالا، بازار فولاد با افزایش همراه شد؛ اما تحت تاثیر جو روانی کاهش بهای ارز، روندی نزولی در پیش گرفته است.
بازار مقاطع طویل هم مانند بسیاری مقاطع دیگر روندی کاهشی در پیش گرفت. عده بسیاری از این روند با عنوان رکود و اصلاح بازار یاد می‌کنند.با توجه به اینکه احتمال بوقوع پیوستن انتظار بازاریان و مقاضیان مبنی بر ریزش قیمت‌ها، بسیار زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم خریداران تا زمان اصلاح قیمت‌ها دست از خرید کالای مورد نیاز خود نگه دارند.

بازار ورق هم در پی تجربه افزایش قیمتی که طی دو هفته گذشته تجربه کرده بود؛ جو نسبتا افزایشی داشت. این فضا با اعلام بالارفتن قیمت پایه بورس کالا، گسترش پیدا کرد.
از طرفی در پی کاهش نرخ ارز و وجود نشانه هایی مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات میان آمریکا و ایران، قیمت ورق پایین آمد. به هرحال به نظر می‌رسد این سیر نزولی موقتی باشد و با به ثبات رسیدن نرخ ارز، بازار آهن به احتمال زیاد با افزایش همراه خواهد شد.

قیمت پروفیل هم مانند ورق به شدت تحت تاثیر قیمت جهانی فلزات و بورس کالا بود. بطوریکه روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت این مقطع بودیم. علیرغم کاهش قیمت مقاطع طویل در روز چهارشنبه، بازار ورق و لوله پروفیل همچنان بالا بود. اما به نظر می‌رسد این روند پایدار نباشد. در واقع با ورود دلار به کانال 20 هزار تومان و با توجه به اینکه بزودی شاهد افت قیمت جهانی فلزات خواهیم بود، به احتمال زیاد هفته آینده شاهد ریزش قیمت  پروفیل خواهیم بود.

بازار استیل اما روندی متفاوت در پیش گرفت و  علیرغم کاهش قیمت دلار، قیمت استیل با افزایش همراه شد. دلیل این امر را می‌توان در افزایش 13درصدی گمرک و انبارداری در مبادی و داخل ایران جستجو کرد. هرچند ادامه دار شدن روند کاهشی نرخ ارز موجب کاهش نامحسوس برخی کالاهای این مقطع شد؛ اما این کاهش باعث نشد قیمت‌ها به نرخ قبل از گرانی آن برسد.
برای مثال ورق 304 که ابتدا 83هزار تومان بود تا 88 هزار تومان افزایش یافت و بعد از کاهش به مرز 84 هزار تومان نزدیک شد.
بازار استیل همچنان سردرگم است و چنانچه کاهش نرخ ارز ادامه یابد؛ استیل هم ارزانتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *