تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر افزایش بی‌سابقه‌ی قیمت جهانی شمش و سنگ آهن بر بازار فولاد پرداخته‌ایم.

 

 

کمبود موجودی در بازار داخلی، افزایش صادرات و افزایش جهانی قیمت فلزات، بازار فولاد را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. این هفته قیمت ورق به صورت ساعتی بالا می‌رفت تا جایی که شاهد افزایش 2000 تومانی این مقطع بودیم.

در پی افزایش قیمت شمش، بهای مقاطع طویل هم به شدت افزایش یافته است. البته به علت عدم استقبال از بورس روز چهارشنبه، این روند با کاهش نسبی همراه شد. در این میان تیرآهن سنگین‌بار که در سایزهای 22، 24 و27 با کمبود موجودی همراه بود شیب تندتری را نسبت با سایر مقاطع طویل تجربه نمود و به بهای 16.800 تومان رسید.

همانطور که گفتیم به دلیل افزایش قیمت جهانی فلزات و بورس کالای داخلی، بازار آهن با افزایش شدیدی همراه شد. علاوه بر ورق، قیمت پروفیل هم با افزایش 2000 تومانی همراه شد. البته از آنجا که روند افزایشی با شیب بسیار تندی در حال وقوع است، به احتمال زیاد طی هفته های آینده شاهد افت شدید آن خواهیم بود.

بطور کلی بالارفتن بهای جهانی نیکل و افزایش تعرفه های گمرک، باعث کمرنگ شدن تاثیر روند کاهشی دلار بر بازار استیل گردید.
هفته گذشته در پی پایین آمدن نرخ ارز، بسیاری خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت استیل، از خرید خود دست نگاه داشتند. اما بازار استیل نسبت به دلارِ کاهشی همواره مقاومت نشان داده است. تجربه نشان می‌دهد انتظار خریداران مبنی بر کاهش نرخ استیل در پی پایین آمدن قیمت دلار، هرگز روی نمی‌دهد. بلکه پس از پایین آمدن بهای دلار، قیمت استیل ابتدا ثابت می‌شود و به مرور کاهش می‌یابد.
این هفته بازار استیل تا روز سه‌شنبه ثابت بود و از روز چهارشنبه شاهد کاهش نامحسوس قیمت آن بودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *