تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته پایانی فروردین ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی نقش بورس کالا و افزایش تعرفه گمرک بر التهاب و سردرگمی بازار مقاطع فولادی پرداخته‌ایم.

 

افزایش شدید بهای شمش و در پی آن مقاطع فولادی موجب شد بازار ورق، هفته پرهیجانی را پشت سر گذارد. این افزایش تا حدی بود که قیمت ورق سیاه به 24 هزار تومان رسید. واقعیت این است که علاوه بر تاثیر افزایش جهانی قیمت فولاد، عواملی مانند نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری و حواشی پیرامون مذاکرات برجامی موجب سردرگمی و التهاب، چه در بازار آهن که در بازار طلا و ارز نیز شده است.
بطور کلی بازار ورق کشش این افزایش ناگهانی را نداشت و بعد از افزایش بهای هر کالا، شاهد کاهش بسیار نامحسوس قیمت آن بودیم. شاید همین مساله باعث شد که بازار، در پایان هفته حالت ثابتی بخود بگیرد.

بازار مقاطع طویل هم از افزایش 5 درصدی بهای شمش، در امان نبود. با این تفاوت که متقاضیان به علت ترس از ادامه روند افزایشی، در اولین فرصت دست به خرید کالای موردنظر خود می‌زدند. از این رو مقاطع طویل تا روز سه شنبه بازار پر رونقی را پشت سر گذاشت. اما از روز چهارشنبه این روند متوقف شد. چراکه به علت عدم استقبال از عرضه بورس روز قبل، کالاهای این دسته روی پایه قیمتی معامله شد و برخی نیز فروش نداشت.

روند کاهشی نرخ دلار باعث شده متقاضیان انتظار پایین آمدن قیمت استیل را داشته باشند. از این رو اکثرا خرید خود را به هفته‌های آینده موکول نمودند. از طرفی هرچند با بالا رفتن بهای ارز، قیمت کالاهایی مانند استیل افزایش می‌یابد، اما این اتفاق در زمان کاهش نرخ ارز نمی‌افتد. در نتیجه بازار نسبت به درپیش گرفتن روند نزولی مقاومت نشان می‌دهد.
مساله دیگر این است که تاثیر کاهش قیمت دلار بر بازار، توسط عامل دیگر، یعنی افزایش تعرفه گمرک خنثی می‌شود. در نتیجه طبق پیش‌بینی اکثر بازاریان، هفته آینده هم تغییری در وضعیت بازار استیل روی نخواهد داد.

هرچند با کاهش نرخ دلار انتظار پایین آمدن قیمت پروفیل را داشتیم، اما بالا رفتن قیمت شمش و اسلب بورس روز یکشنبه، موجی از قیمت‌های هیجانی را به بازار تحمیل کرد. از طرف دیگر در روز دوشنبه بورس ورق فولاد مبارکه با افزایش 1200 تومان همراه شد و بازار پروفیل رکورد نرخ 24 هزار و 700 تومانی را تجربه کرد.
هرچند هیجانی بودن این روند و کشش نداشتن بازار موجب شد انتظار بازاریان مبنی بر کاهش قیمت در روزهای سه و چهارشنبه عملا اتفاق افتد، که به احتمال زیاد این روند نزولی تا هفته آینده هم ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *