تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

در تحلیل هفتگی بازار فولاد این هفته به بررسی تاثیر عوامل موثر بر افزایش قیمت در بازار فولاد، مانند تعرفه گمرک، بورس کالا پرداخته‌ایم.

 

در ابتدا ورق هفته آرامی را شروع کرد و این روند با ثبات تا زمانی ادامه داشت که قیمت شمش افرایش یافت. در نتیجه قیمت ورق 1000 تومان بالا رفت. این بالا رفتن قیمت موجب شد از میزان عرضه و تقاضا کاسته شود و عملا معاملات متوقف شد. باید دید طی هفته آینده بورس کالا چه سرنوشتی را برای این مقطع رقم خواهد زد.

افزایش نرخ شمش و اسلب تنها بر ورق تاثیر نگذاشت و قیمت پروفیل را هم تحت الشعاع خود قرار داد. به این صورت که شوک حاصل از این افزایش قیمت موجب شد؛ روند آرام روزهای شنبه و یکشنبه و نیز اعمال تخفیف در معاملات به یکباره متوقف گردد. هرچند بالارفتن بهای پروفیل به اندازه ورق نبود. دلیل این امر را می‌توان در ورق‌های نازک‌بار جستجو کرد که نسبت به سایرین افزایش کمتری را تجربه نمود.
از روز سه‌شنبه، با توجه به اینکه بسیاری از خریدارن این نوسانات را کاذب می‌دانند؛ از میزان تقاضا کاسته شد.
افزایش جهانی بهای فلزات هم بر این روند دامن زد. از آنجا که این میزان از افزایش قیمت بسیار بالاتر از حد انتظار بود، احتمال می‌دهیم این روند پایدار نماند و طی هفته آینده شاهد افت قیمت باشیم.

برای همه روشن شده است که زمزمه‌های افزایش تعرفه گمرک در حد شایعه نبوده و با اینکه قانون مربوط به آن هنوز تصویب نشده؛ اما تعرفه با افزایش همراه شده است. این مساله موجب بالارفتن قیمت استیل شد.
از سوی دیگر بسیاری از مبادی که پیشتر از اعلام قیمت خودداری می‌کردند، این هفته دست به فروش کالای خود زدند. این مساله توانست تا حدود زیادی از سردرگمی و بی سامانی این بازار بکاهد.
اما آنچه بر افزایش قیمت ها دامن زد، ظهور شایعه دیگری مبنی بر ممنوعیت واردات ورق 316 است که هرچند صحت آن نامشخص است، اما تاثیر زیادی بر بازار استیل گذاشته است.
بسیاری احتمال می‌دهند این روند صعودی همچنان ادامه دار باشد. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم کالای استیل مورد نیاز خود را در اسرع وقت خریداری نمایید.

بازار مقاطع طویل هم همچنان تحت تاثیر افزایش قیمت شمش است.بطوریکه می‌توان گفت وارد کانال جدید قیمت‌ها شده‌ایم.
از طرفی از آنجاکه بهای شمش با شیب تندی رو به افزایش است؛ احتمال ادامه دار بودن این روند و بالارفتن قیمت مقاطع طویل به تبع آن، دور از ذهن نیست.
کالاهای وارداتی هم هرچند تحت تاثیر افزایش نرخ گمرک و بهای جهانی فلزات سمت و سوی صعودی دارد؛ اما این افزایش منوط به کم شدن موجودی کالا است. که با توجه تجربه سال‌های گذشته مبنی بر بالا رفتن میزان مصرف آهن‌آلات در اردیبهشت ماه، میتوان گفت به احتمال زیاد با کمبود موجودی و به تبع آن افزایش قیمت روبرو خواهیم شد. هرچند احتمال می‌دهیم ماه مبارک رمضان تا حدی جلوی این روند را خواهد گرفت و هفته‌های پایانی رمضان فرصتی برای خرید محسوب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *