تحلیل هفتگی بازار فولاد- هفته سوم فروردین ۱۴۰۰

 

 

بازار فولاد در اولین هفته پس از تعطیلات نوروزی، نیمه تعطیل بود و می‌توان گفت از روز یکشنبه کم شروع به فعالیت کرد.بالارفتن 1000 تومان نرخ پایه بورس کالا تاثیر زیادی بر افزایش قیمت ها داشت. از سوی دیگر ورق فولاد مبارکه با احتیاط خرید و فروش می‌شد. از طرفی بحث‌های پیرامون مذاکرات برجامی که از روز سه شنبه آغاز شد و تا جمعه ادامه خواهد داشت، بازار فولاد را به شدت تحت تاثیر قرار دادند.
وجود انتظار کاهش بهای ارز در هفته پیش رو، موجب شده عده زیادی از متقاضیان خرید خود را به هفته آینده موکول نمایند.
بطور کلی اینطور به نظر می‌رسد که تا زمان مشخص شدن نتایج مذاکرات با ثبات قیمت همراه باشیم.بدیهی است چنانچه نتایج مثبت نباشد، افزایش بهای مقاطع فولادی با شیب تندی اتفاق خواهد افتاد. در نهایت احتمال می‌دهیم طی دروزهای آینده معاملات بیشتر با تخفیف و به صورت توافقی انجام بگیرند.

قیمت پایه مقاطع طویل هم نسبت به سال گذشته با رقم بالاتری شروع شد. هرچند برخی روزها دلیل بالا رفتن نرخ پایه شمش بازار سمت و سویی صعودی داشت؛ اما بطور کلی روندی کاهشی را طی نمود.

در بخش ورق هم افزایش قیمت پایه در بورس کالا، موجب بالارفتن ورق‌های سرد و گرم شد، که در پی آن التهاب بازار این مقطع را در پی داشت. چراکه بیشتر قیمتگذاری هایی که انجام شد در پی یافتن سمت و سوی بازار و میزان متقاضی بود. از آنجاکه انبارگردانی عده زیادی هنوز تمام نشده است، معاملات عملا از هفته آینده شروع خواهد شد.

این هفته عده‌ای از دارندگان کالاهای استیل، قیمت محصولات خود را اعلام نمودند.با این حال منابع اصلی همچنان فروش ندارند. این مساله باعث شد با اینکه میزان تقاضا رو به افزایش بود، اما صاحبین کالا که چشمشان به منابع اصلی است یا از اعلام قیمت خودداری کنند و یا روی تناژ بالا فروش نداشته باشند و در نتیجه معامله ای شکل نگیرد. البته از روز چهارشنبه میزان خرید و فروش کمی بهتر شد.
همچنین زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش تعرفه‌های گمرکی بوجود آمد که هرچند صحت و سقم آن جای شک است؛ اما باعث وارد شدن شوکی به بازار شد که افزایش قیمت را درپی داشت. برای مثال ورق استیل 304 که اوایل هفته روی نرخ 82 هزار تومان معامله می‌شد تا 54 هزار تومان بالا رفت.
در نهایت باید منتظر ماند و دید از روز شنبه، اعلام قیمت از سوی منابع اصلی، بازار را به کدام سمت می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *