قانون جدید چک

چک در وجه حامل، ممنوع!

با آغاز سال 99 شاهد تغییرات گسترده­ای در نظام بانکی کشور بوده­‌ایم. این تغییرات با هدف الکترونیکی شدن تعاملات بانکی و شفاف سازی معاملات وارد مرحله‌­ای شده است. اکنون زمان اجرای بندی دیگر از اصلاح قوانین فرا رسیده است.

مطابق با جدول زمان­بندی در نظر گرفته شده برای تغییرات قانون چک در ایران، از تاریخ 21 آذر ماه سال جاری، صدور و انتقال چک در وجه حامل، صدور و انتقال چک صرفا به صورت فیزیکی، صدور و اعطای چک برای افراد دارای چک برگشتی، ورشکسته و معسر از پرداخت محکوم به ممنوع خواهد شد.

سامانه چکاوک، مجری قوانین جدید

براساس قانون جدید تمام چک‌­ها به منظور صدور و تسویه بایستی در سامانه چکاوک ثبت شود. بنابراین زین پس با ظهر نویسی (پشت نویسی)، چک وصول نخواهد شد. در واقع شخص باید به جای پشت نویسی، انتقال چک را در سامانه‌­ای به نام صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک)  ثبت کرده و تسویه چک در سامانه چکاوک پس از استعلام از سامانه صیاد امکان پذیر خواهد بود.

در قانون جدید، مشتری پس از دریافت چک به بانک مراجه کرده و چک را تحویل می­دهد. شعبه دریافت کننده چک تصویر اسکن شده چک و سایر اطلاعات مورد نیاز مانند شماره حساب را در سامانه چکاوک ثبت می­کند. پس از تایید شعبه اطلاعات ثبت شده به بانک بدهکار منتقل می­شود تا پس از کنترل اطلاعات و بررسی اطلاعات حساب صادرکننده، چک را پاس و یا اعلام عدم کفایت موجودی کند. توجه کنید که سامانه چکاوک تنها مسئولیت تبادل اطلاعات و تصویر چک را برعهده دارد. تسویه و انتقال پول میان بانک بستانکار و بدهکار توسط سامانه‌­های پایا و ساتنا انجام می­‌گیرد.

لازم به ذکر است که تمام چک­‌های صادر شده از تاریخ 21 آذر ماه به بعد مشمول قانون جدید خواهند شد و در صورت عدم ثبت در سامانه صیاد فاقد اعتبار خواهند بود. چک­‌هایی که تاریخ صدورشان ماقبل تاریخ مذکور باشد، تابع قانون زمان بوده و دارندگان چک بدون در نظر گرفتن قانون جدید می­‌توانند برای وصول اقدام کنند.

قانون جدید چک
قانون جدید چک

مجازات چک برگشتی‌­ها

بندهای موجود در قانون جدید دست افرادی که سابقه برگشت چک را دارند را رو کرده و ممنوعیت­‌هایی را برای آن­ها به وجود می­‌آورد. سامانه چکاوک امکان بررسی سابقه چک برگشتی در سه سال اخیر، سقف مجاز و مقدار تعهدات چک­‌های تسویه نشده را در اختیار دریافت کننده چک قرار می­دهد.

علاوه‌­بر این صادرکنندگان چک برگشتی با محرومیت‌­هایی مانند امکان افتتاح حساب، دریافت کارت بانکی، دریافت تسهیلات، ضمانت­نامه و خدمات ارزی مواجه خواهند شد. لازم به ذکر است که معادل مبلغ چک از سایر حساب­‌های شخص در بانک مسدود خواهد شد.

اجرای این قانون و استفاده از سامانه چکاوک با هدف نظارت و بررسی چک‌ها از صدور تا تسویه  توسط بانک مرکزی است. حضور این سامانه و بهره­‌گیری از زیرساخت­‌های الکترونیکی به سرعت گرفتن گردش کار و کمتر شدن ریسک استفاده از چک‌­ها کمک می­‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *