۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

پیش بینی قیمت مقاطع فولادی در بازار آهن آلات در سال ۱۳۹۹

پیش بینی قیمت مقاطع فولادی در سال ۹۹ برای افرادی که در شرف آغاز پروژه‌های خود هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. در پیش بینی قیمت مقاطع فولادی پارامترهای بسیار زیادی دخیل است. همچنین با توجه به گستره تنوع این مقاطع (میلگرد، ورق، تیرآهن، هاش، پروفیل و …) بهتر است تحلیل و پیش بینی هر محصول به صورت جداگانه انجام شود. همچنین شما می‌توانید از تحلیل های هفتگی بازار فولاد آیرومارت استفاده کنید.

به طور کلی می‌توان تحلیل و پیش بینی قیمت مقاطع فولادی را به دو روش انجام داد:

تحلیل فنی

در تحلیل فنی تحلیل‌گر بر اساس پارامترهای تاثیر گذار بر بازار قیمت را پیش بینی می‌کند. در این تحلیل با توجه به الگوهای قیمتی ثبت شده در گذشته قیمت آینده به صورت کوتاه مدت و بلند مدت قابل پیش بینی است. اخبار سیاسی و اقتصادی نقش پر رنگی در این نوع تحلیل ندارند.

تحلیل پایه‌

در تحلیل پایه تحلیل گر پیش بینی خود را بر پایه اخبار سیاسی و اقتصادی رسانه‌های مختلف انجام می‌دهد. با توجه به فضای حاکم بر بازار ایران و تاثیر مستقیم تحولات مختلف بر قیمت مقاطع فولادی، این نوع تحلیل طرفداران خاص خود را دارد. در تعریفی ساده‌تر تحلیل پایه را می‌توان مرتبط با روانشناسی بازار دانست. پیش بینی حاصل از این نوع تحلیل کوتاه مدت است.

واقعیت امر این است که برای انجام یک پیش بینی واقع بینانه از قیمت مقاطع فولادی باید هم از تحلیل فنی و هم از تحلیل پایه استفاده کرد.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت مقاطع فولادی در ایران می‌پردازیم:

بودجه عمرانی سال ۹۹

با توجه به نیاز به استفاده از مقاطع فولادی در پروژه‌های عمرانی هر چه پروژه‌های عمرانی کشور بیشتر باشد مقدار استفاده از این محصولات فولادی بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه تقاضا افزایش یا کاهش پیدا می‌کند می‌توان با بررسی آمارهای تولیدی بیش بینی‌های بازه‌ای در مورد قیمت مقاطع مختلف فولادی مثل میلگرد، تیرآهن، ورق، پروفیل و … انجام داد.

مقدار ۷۰ هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی کشور در سال ۹۹ اختصاص داده شده است که در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی آن هستیم. استان‌های مازندران و کرمانشاه بیشترین سهم را در این بودجه دارند.

هر چند بودجه عمرانی افزایش پیدا کرده است اما با در نظر گرفتن تورم پیش بینی شده سال ۹۹ در ایران (۴۰ درصد) می‌توان دریافت که بودجه عمرانی سال ۹۹ می‌بایست بیشتر از مقدار وضع شده اختصاص می‌یافت. این به این معناست که احتمالا در بخش پروژه‌های عمرانی با رکود و کاهش تقاضای مقاطع فولادی روبرو خواهیم بود.

عوارض صادرات مواد اولیه فولاد

عوارض صادرات مواد اولیه نشان از سیاست‌های کلان یک کشور در برابر تولید محصولات مرتبط با آن ماده اولیه است. برای مثال بر اساس اخبار غیر موثق خبر از وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی در سال آینده به گوش می‌رسد. آهن اسفنجی اصلی‌ترین ماده اولیه تولید مقاطع فولادی مختلف است. وضع چنین عوارضی نشان دهنده سیاست کلی حمایت از تولید کننده داخلی است. با کاهش صادرات آهن اسفنجی میزان تولید مقاطع فولادی در مقیاس‌های کارگاهی و کارخانه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد. افزایش تولید مقاطع میانی فولاد مثل شمش باعث کاهش قیمت مقاطع نهایی خواهد شد.

قیمت دلار

در اکثر موارد افزایش یا کاهش قیمت دلار تاثیر مستقیم بر کالاها با قیمت جهانی مثل فولاد و مشتقات آن دارد. بنابراین در صورت پیش بینی روند قیمت دلار در سال پیش رو می‌توان دید مناسبی از نوسانات قیمت مقاطع فولادی پیدا کرد. همچنین اختلاف قیمت بین دلار آزاد و دلار نیمایی نیز بر نوسانات تاثیر گذار است. این اختلاف هر چقدر کمتر باشد میل صادر کننده به دلیل سود بیشتر، به صادرات بیشتر می‌شود. اما در صورت اختلاف این دو نرخ میل به صادرات کاهش پیدا می‌کند.

تورم

با توجه به افزایش نرخ بنزین و دلار در ماه های پایانی سال ۹۸ مقدار تورم ۴۰ درصدی برای سال ۹۹ پیش بینی شده است. افزایش تورم همیشه چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ آماری باعث افزایش قیمت مقاطع فولادی مختلف شده است.

یش بینی قیمت مقاطع فولادی

یش بینی قیمت مقاطع فولادی

 

 

۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران