۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

ورق سیاه و ورق روغنی؛ پرکاربردترین ورق های دسته گرم و سرد

۵/۵ - (۳ امتیاز)

ورق سیاه و ورق روغنی دو محصول پرمصرف فولادی هستند که کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. شناخت تفاوت‌ها و تمایزهای این دو محصول پرکاربرد حین خرید ورق سیاه و خرید ورق روغنی مفید خواهد بود. به طور کلی ورق‌های فولادی به کمک فرآیند نورد تولید می‌شوند و بنا به نوع فرآیند نورد به دوسته ورق‌های سرد و ورق گرم تقسیم می‌شوند.

شما میتوانید لیست قیمت ورق سیاه را در سایت آیرومارت دنبال کنید.

ورق گرم حاصل فرآیند نورد دما بالا می‌باشد و ورق سرد از فرآیند نورد در دمای پایین‌تر تولید می‌شود. علاوه بر ورق سیاه، ورق ضد سایش، ورق ST52، ورق A516، ورق A283 و ورق آجدار از دیگر انواع کاربردی ورق‌های گرم می‌باشند. همچنین ورق گالوانیزه و ورق رنگی در کنار ورق روغنی در دسته ورق‌های فولادی سرد قرار می‌گیرند.

 

استانداردهای مختلف ورق سیاه

ورق سیاه ورقی با استاندارد ST37 می‌باشد که در بازار ایران به این نام مصطلح شده است. برای تولید ورق سیاه از تختال فولادی با آنالیز مورد نظر استفاده می‌شود. علاوه بر ورق سیاه معمولی، ورق سیاه صنعتی (ورق ST52) نیز در بازار موجود می‌باشد که کاربردهای خاص خود را دارد، این دو نوع فولاد از لحاظ ترکیب شیمیایی با یکدیگر اندکی تفاوت دارند، ترکیب شیمیایی فولاد طبق این دو استاندارد در جدول زیر مشاهده می‌شود:

 

ترکیب استاندارد ورق سیاه

در خرید ورق سیاه صنعتی باید به این نکته توجه کرد که به دلیل مقادیر بیشتر کربن معادل، استحکام آن بیشتر از ورق سیاه معمولی است و به همین علت هم این ورق کاربردهای سنگین ‌تر و حساس تری نسبت به ورق سیاه معمولی دارد.

تختال‌های فولادی معمولا مقاطعی با ضخامت ۲۰ سانتی متر هستند. این مقاطع در کارخانه‌های مجهز به خط نورد مثل کارخانه فولاد مبارکه به کمک دستگاه های هوا برش به تختال‌هایی با طول حدود ۱۰ متر بریده می‌شوند. تختال‌ها برای بهبود قابلیت شکل پذیری پیش گرم می‌شوند، دمای پیش گرم در بازه ۱۱۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد قرار دارد. با بالا رفتن دما و قرارگیری فولاد در اتمسفر آزاد، آهن با اکسیژن واکنش میدهد و یک لایه اکسیدی بر سطح فولاد تشکیل می‌شود، ضخامت این لایه با بالا رفتن دما بالا می‌رود و بر خواص مکانیکی فولاد اثر خواهد گذاشت. بنابراین کنترل دما و اتمسفر حین پیش گرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بر خواص محصول نهایی موثر خواهد بود.

 

در هر مرحله نورد ضخامت تختال حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا میکند، ورق سیاه در ضخامت های ۲ تا ۱۰۰ میلیمتر تولید میشود، هر چه ضخامت محصول نهایی مورد نظر کمتر باشد، تعداد مراحل نورد بیشتر خواهد بود. محصول نهایی به دلیل وجود لایه‌های اکسیدی بر سطح ظاهری تیره رنگ دارد به همین دلیل با نام ورق سیاه تولید می‌شود.

خرید ورق سیاه با ضخامت ۲۰ میلیمتر و بالاتر از آن به صورت تکه‌های برش خورده (فابریک) انجام می‌شود اما خرید ورق سیاه در ضخامت های کمتر از ۲۰ میلیمتر به صورت کویل شده نیز قابل انجام می‌باشد. ورق سیاه از دقت ابعادی پایینی برخوردار است و معمولا برای تولید سایر محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است قیمت ورق سیاه صنعتی کمی بیشتر از ورق سیاه معمولی می‌باشد.

 استانداردهای مختلف ورق روغنی

همانطور که گفته شد ورق روغنی به روش نورد سرد تولید می‌شود، برای تولید ورق روغنی ابتدا تختال فولادی با ترکیب شیمیایی مورد نظر تولید می‌شود، تختال توسط نورد کاری گرم در دمای بالا به ضخامت‌های کمتر تبدیل می‌شود و در مراحل بعدی توسط نورد سرد، ورق به ضخامت دقیق با سطح براق و صیقل می‌رسد.

فرآیند نورد حداکثر در دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد انجام می‌شود، به دلیل کم بودن قابلیت شکل پذیری فولاد در این دما فرآیند نورد سرد به کمک روانسازهای مختلف با هدف کاهش اصطکاک انجام می‌شود. برای خرید ورق روغنی بهتر است با استانداردهای شیمیایی موجود در تولید این نوع ورق آشنا باشید. ورق روغنی در استانداردهای ST12، ST13 و ST14 مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنالیز شیمیایی این فولادها در جدول زیر دیده می‌شود:

ترکیب استاندارد ورق روغنی

ورق روغنی ST12 با نام ورق روغنی معمولی شناخته می‌شود، ورق روغنی ST13 به ورق روغنی نیمه کشش معروف است و ورق ST14 به ورق روغنی فوق کشش معروف می‌باشد، این نام گذاری به دلیل قابلیت کشش مناسب این ورق میباشد که آن را برای ساخت قطعاتی به روش کشش عمیق بسیار مناسب می‌کند.

استاندارد ورق روغنی از جمله عوامل تعیین کننده قیمت در خرید ورق روغنی می‌باشد. این ورق نسبت به ورق سیاه ضخامت کمتری دارد و معمولا در ضخامتی بین ۰/۳ تا ۳ میلیمتر تولید می‌شود. لازم به ذکر است عرض ورق روغنی در دو حالت ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ در بازار موجود می‌باشد. از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت در خرید ورق روغنی، ابعاد ورق به خصوص ضخامت آن می‌باشد. این ورق در مقایسه با ورق سیاه ظاهری براق دارد و علت این امر فرآیند تولید دما پایین‌ ورق روغنی می باشد.

علاوه بر تفاوت‌های ظاهری ورق سیاه و ورق روغنی، ریز ساختار این دو محصول هم با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند، به دلیل کار سردی که در فرآیند تولید ورق روغنی اتفاق می‌افتد ریز ساختار این محصول ریز دانه‌تر از ورق سیاه می‌باشد، به واسطه‌ی این ریزدانگی چقرمگی و استحکام این ورق بیشتر می‌باشد. ورق روغنی کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد، در ساخت بدنه لوازم خانگی مثل یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس شویی و … همچنین یکی دیگر از کاربردهای مهم ورق روغنی در ساخت بدنه خودرو می‌باشد.

تفاوت ورق سیاه و روغنی

به علت تفاوت فرآیند تولید ورق سیاه و روغنی کیفیت نهایی محصولات و ویژگی های آن ها با هم متفاوت است. در خرید ورق سیاه باید به این نکته توجه داشت که به دلیل نورد گرم انجام شده، سطح ورق نسبتا خشن بوده و عمده استفاده آن در محصولاتی است که کیفیت ظاهری مهم نباشد از طرفی استحکام و خواص مکانیکی ورق سیاه بهتر از ورق روغنی است. تجهیزات نورد گرم بسیار پیشرفته و گران هستند اما قیمت محصول نهایی با وجود مرغوبیت بالا کمتر از قیمت خرید ورق روغنی است.

نورد گرم برای تولید محصولات بزرگ و با شکل های متفاوت کاربرد دارد. خرید ورق روغنی برای محصولات با ابعاد کوچک، بادوام و انعطاف پذیری بالا مانند ساختمان سازی، مبلمان، قطعات خودرو و لوازم خانگی انجام می شود. محصولات نورد سرد کیفیت سطحی بالایی دارند اما به علت پیچیده تر بودن نسبت به نورد گرم، این فرآیند برای تولید اشکال ساده انجام می شود. محصولات نورد سرد عموما در شکل های مربع، مدور و مسطح هستند. در خرید ورق روغنی باید به این نکته توجه داشته که قیمت این نوع ورق تقریبا دو برابر قیمت خرید ورق سیاه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تفاوت های ورق سرد و گرم را بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید ورق سیاه و خرید ورق روغنی و قیمت روز انواع ورق با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران

مشاوره خرید
ارسال در واتس اپ