۱۱ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

معرفی ورق‌های فولادی پوشش‌دار، نحوه تولید و کاربردها؛ بخش ۲

ورق‌های قلع اندود و ورق رنگی از دیگر ورق‌های پوشش‌دار پرکاربرد می‌باشند. ورقهای قلع اندود از پوشش دهی ورق سرد تولید می‌شود همچنین ورق رنگی معمولا از رنگ زنی ورق گالوانیزه بدست می‌آید. این مقاله مروری بر روش‌های تولید این دو نوع ورق، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌باشد.

ورق رنگی

ورق‌های رنگی به دلیل کاربردهای در معرض دیدی که دارند به رنگ‌های متنوعی رنگ آمیزی می‌شوند. رنگهای استفاده برای این نوع ورق‌ها معمولا پلی اورتا، پلی استر و اپوکسی می‌باشد. رنگهای اعمالی در ۱۶ نوع با کد RAL مشخص می‌باشند این کد یک عدد ۴ رقمی می‌باشد که نمایان‌گر رنگ دقیق ورق رنگی می‌باشد. در جدول زیر تعدادی از این کدهای رنگ نشان داده شده است:

کد رنگهای ورق روغنی

کد رنگهای ورق

روش‌های رنگ زنی ورق رنگی

رنگ آمیزی کوره‌ای یا الکترواستاتیک در دو نوع رنگ‌های مایع و رنگ‌های پودری اعمال می‌شود. فرآیند رنگ آمیزی کوره‌ای یا الکترواستاتیک عملیاتی است که پیگمنت های جامد یا رنگدانه‌های پودری به کمک گرما و پیوندهای شیمیایی و فرآیندهای الکتریکی به سطح فلز می‌چسبد.

رنگ پودری در این روش به کمک تجهیزات خاصی به روی قطعه پاشیده می‌شود یا در حالت دیگری قطعه داغ در محفظه رنگ پودری فرو برده می‌شود. در این روش به دلیل آنکه پودر رنگدانه‌ها با بار منفی به سطح مثبت فلز می‌چسبد به همین دلیل با نام الکترواستاتیک شناخته می‌شود.

این روش نیازمند آماده سازی سطحی از جمله پولیش‌کاری و … می‌باشد.

کاربرد ورق رنگی در ساخت شیروانی‌ سقف‌ها، بدنه‌ی لوازم خانگی و ساندویچ پنل می‌باشد.

ورق رنگی مبارکه اصفهان، بهمن، هفت الماس و سمنان از مرغوب‌ترین برندهای تولید کننده ورق رنگی در ایران می‌باشند.

 

برای باخبر شدن از قیمت ورق روغنی و سایر محصولات فولادی میتوانید به فروشگاه آیرومارت سربزنید.

ساندویچ پنل چیست؟

ساندویچ پنل یکی از جدید‌ترین مصالحی می‌باشد که به عنوان عایق در ساخت سقف و دیوار سوله‌ها کاربرد فراوانی دارد. ساندویچ پنل از دو لایه نازک ورق و یک لایه ماده عایق تولید می‌شود. ورق‌های نازک طرفین ساندویچ پنل می‌تواند از جنس ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک، ورق رنگی و ورق آلومینیومی ساده یا رنگی ‌باشد. همچنین ماده عایق استفاده شده از جنس پشم سنگ، پشم شیشه، پلی‌استایرن یا پلی‌اورتان تعبیه می‌شود. لایه بیرونی ساندویچ پنل می‌تواند آغشته به یک لایه محافظ پلیمری باشد که باعث افزایش طول عمر پوشش و خود ورق می‌شود. مجتمع ماموت تولید کننده ساندویچ پنل در ایران می‌باشد. قیمت ساندویچ پنل از ورق روغنی و ورق گالوانیزه بیشتر می‌باشد.

ورق قلع اندود

این ورق برای نخستین بار به عنوان ماده سازنده برای قوطی کنسرو مورد استفاده قرار گرفت. این ورق حاوی پوشش محافظی از آلیاژ کروم و قلع می‌باشد.

همانند ورق گالوانیزه دو روش اصلی برای تولید ورق قلع اندود وجود دارد، روش غوطه‌وری و روش الکترولیت. روش غوطه وری روش قدیمی‌تر در تولید ورق قلع اندود می‌باشد. روش غوطه وری مشابه روشی است که برای تولید ورق های گالوانیزه استفاده می‌شود.

مشکل اصلی روش غوطه‌ وری تراکم پایین قلع روی سطح می‌باشد در صورت استفاده از روش جدیدتر الکترولیت تراکم لایه نشانی روی سطح فولاد بیشتر می‌شود. در روش الکتروشیمیایی از یک اختلاف پتانسیل مشخص و از یک حمام الکترولیت به عنوان هادی یون پوشش استفاده می‌شود.

معمولا از اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک به عنوان محلول الکترولیت استفاده می‌شود. برای انجام لایه نشانی قلع روی فولاد نیاز است تا ورقی از جنس قلع به قطب مثبت به عنوان آند متصل شود و ورق فولادی باید در قطب منفی به عنوان کاتد قرار بگیرد. با شروع فرآیند و اعمال جریان الکتریکی آند که از جنس قلع می‌باشد خورده می‌شود و روی ورق فولادی می‌نشیند و به این ترتیب ورق قلع اندود تولید می‌شود.

البته لایه محافظ ورق قلع اندود تک لایه نمی‌باشد و در چند مرحله پوشش‌های مختلف از جنس‌های مختلف روی فولاد پوشانده می‌شود. لایه نزدیک به سطح ورق آلیاژی از قلع و آهن است، لایه بعدی قلع و بعد از آن کروم با چگالی مشخصی لایه نشانی می‌شود، در لایه آخر معمولا از نوع خاصی روغن آلی استفاده می‌شود که طول عمر لایه محافظ را بیشتر می‌کند در برخی مواقع از یک لایه پلیمر در لایه آخر جهت حفاظت بیشتر استفاده می‌شود .

خرید ورق قلع اندود

این ورق به واسطه خواصی که دارد علاوه بر کاربرد فراوان در قوطی سازی در ساخت بعضی ظروف آشپزخانه، برخی قطعات خودرو مثل فیلتر روغن و واشرهای درزبند سرسیلندر، کاور باتری و در برخی مواقع در نمای سازه‌ها به کار می‌رود. به دلیل کم بودن عرضه ورق قلع اندود در کشور قیمت این ورق از ورق گالوانیزه گرانتر می‌باشد. آیرومارت تامین کننده تمامی ورق‌های فولادی پوشش‌دار در مناسب‌ترین قیمت می‌باشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۸ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران