۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری

قیمت پروفیل آهنی در چین، بزرگترین تولید کننده مقاطع توخالی دنیا

قیمت پروفیل آهنی تولید شده در چین همواره به شکلی است که بخش عظیمی از بازار را در اختیار می‌گیرد. این مقطع در انواع پروفیل صنعتی، پروفیل ساختمانی، پروفیل زد، پروفیل استیل صنعتی، پروفیل گالوانیزه و … تولید می‌شود. پروفیل مقطعی فلزی است که طول مشخصی ندارد اما شکل مقطع آن ثابت است. این مقطع توخالی که کاربردهای گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنعت و ساختمان سازی دارد، از طریق شکل‌دهی انواع ورق تولید می‌شود. کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده مقطع تو خالی پروفیل، بخش بزرگی از بازار این مقاطع را در سراسر دنیا در اختیار دارد.

تولیدکنندگان لوله و پروفیل در کشور چین با اتخاذ سیاست‌های مشخصی قیمت پروفیل آهنی را کنترل می‌کنند. هم‌چنین همواره قادر به ارائه محصولاتی با قیمت پایین‌تر از سایر رقبای خود هستند. در این مقاله مروری به سیاست‌های کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده مقاطع فولادی از جمله پروفیل آهنی پرداخته شده است.

افزایش تقاضا برای لوله و پروفیل

به دلیل افزایش تقاضا و گسترش بازار مقاطع توخالی (لوله و پروفیل) فولادی در سراسر دنیا، چین، میزان تولید و صادرات مقاطع توخالی فولادی را افزایش خواهد داد. در خود کشور چین به دلیل بیشتر شدن تعداد پروژه‌های عمرانی و زیر ساختی، میزان تقاضا برای مقاطع توخالی رو به افزایش است. همچنین در جنوب شرق آسیا هم انتظار می‌رود که روند رو به رشد پروژه‌های عمرانی و زیر ساختی دست کم طی دو تا سه سال آینده به رشد چشمگیر خود ادامه دهد. تراکم جمعیت زیاد این منطقه، رشد سریع اقتصادی و فضای مطلوب برای سرمایه گذاری خارجی از اصلی‌ترین دلایل رشد پروژه‌های زیر ساختی در جنوب شرق آسیا بیان شده است.

بنابراین به طور کلی در حال حاضر و آینده‌ای چند ساله، با توجه به تعدد پروژه های عمرانی در سراسر دنیا، میزان تقاضا و در نتیجه قیمت پروفیل آهنی افزایش خواهد یافت.

برای استعلام قیمت لوله درزردار کلیک کنید.

بازار جهانی رو به رشد

علاوه بر جنوب شرق آسیا، تولیدات چین به امریکای مرکزی، امریکای جنوبی، خاورمیانه، شمال آفریقا و اتحادیه اروپا نیز صادر می‌گردد. برای مثال پروژه Expo 2020 واقع در امارات متحده عربی یکی از بزرگترین پروژه‌هایی است که چین در حال تامین مقاطع توخالی آن به حجم ۴۰۰۰ تن است. بنابراین قیمت پروفیل آهنی برای مشتریان این مناطق اهمیت دارد.

همچنین در پروژه‌ای دیگر در منطقه خاورمیانه یک کارخانه پروفیل ساز چینی در حال تامین ۱۰۰۰۰ تن مقطع توخالی برای پروژه فرودگاه جدید در پایتخت کشور کویت است.

تولید کنندگان پروفیل آهنی در چین به دنبال کسب گواهینامه‌های اروپایی مثل EN10210 و EN10219 نیز هستند. در صورت اخذ این گواهینامه‌ها توسط تولیدکنندگان چینی، این محصولات در حجم بالاتری به کشورهای این حوزه صادر خواهند شد. سهم عظیم چین از بازار پروفیل و مقاطع توخالی در دنیا باعث تبدیل شدن این کشور به تعیین کننده قیمت پروفیل آهنی شده است.

اثر جنگ تجاری بر بازار پروفیل و لوله

به دلیل جنگ تجاری بین چین و امریکا، اقتصاد دنیا رکود جهانی را تجربه خواهد کرد. اما همچنان تولیدکنندگان مقاطع توخالی، می‌توانند در پروژه‌ی ساختمان‌های پیش ساخته، فرصت عرضه پیدا کنند.

بازار جهانی ساختمان‌های پیش ساخته در سال ۲۰۱۹ ارزشی برابر با ۲۴۳/۳ میلیارد دلار را تجربه کرد که پیش بینی می‌شود با توجه به میزان تقاضای بازار، این دوران طلایی حداقل تا سال ۲۰۲۴ ادامه دار باشد. یک آژانس تحقیقات صنعتی چینی، ارزش این بازار را در سال ۲۰۲۴ حدود ۴۴۸/۱ میلیارد دلار تخمین زده است. این به این معنا است که مقاطع توخالی فولادی که از اجزای اصلی سازه‌های پیش ساخته هستند، پتانسیل بالایی برای گسترش بازار دارند.

برای اطلاع از آخرین قیمت لوله گالوانیزه کلیک کنید.

دلایل اصلی کم بودن قیمت مقاطع توخالی چینی نسبت به رقبا

قیمت پروفیل آهنی و سایر مقاطع توخالی ساخت کشور چین ۱۰۰ دلار به ازای هر تن ارزانتر از محصولات تولیدی در خاورمیانه و ۲۰۰ دلار به ازای هر تن ارزان‌تر از محصولات اروپایی و ژاپنی است. بنابراین تولید کنندگان چینی با توجه به قیمت محصولشان اکثرا در رقابت‌های جهانی پیروز هستند.

دپوی عظیم مواد اولیه

این تولیدکنندگان معمولا حجم‌های قابل توجهی از کالاهای اساسی فولادی را در انبارهای خود نگه‌داری می‌کنند. کالاهایی مثل ورق گرم فولادی و تسمه فولادی که مواد اولیه ساخت مقاطع توخالی هستند. این تمهید برای حالتی طراحی شده است که بازار با نوسانات ناگهانی قیمت محصولات اساسی روبرو می‌شود. وجود دپوهای عظیم از این محصولات به تولید کننده چینی این فرصت را می‌دهد تا به تولید مقاطع توخالی فولادی با قیمت ارزان‌تر ادامه دهد.

ارزان بودن نیروی کار

علاوه بر این، کم بودن دستمزد کارگران چینی نسبت به کشوری مانند ژاپن نیز در پایین بودن قیمت تولیدات چینی تاثیر گذار است. این موضوع در همه‌ی زمینه‌های تولیدی در چین موجب کم بودن قیمت پروفیل آهنی و محصولات تولیدی نسبت به سایر رقبا است.

برندهای تولیدکننده پروفیل در ایران

پروفیل به عنوان یکی از مقاطع بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف، در اکثر کشورهای دنیا از جمله ایران تولید می‌شود. البته که قیمت پروفیل آهنی تولید داخل کمی با مقاطع کشورهای دیگر متفاوت خواهد بود.

اولین کارخانه تولیدکننده پروفیل در ایران، شرکت صنعتی سپنتا است که در سال ۱۳۴۰ شروع به کار کرد. پس از آن رفته رفته با افزایش جمعیت کشور و نیز افزایش ساختمان‌سازی، کارخانه‌های بسیاری تولید این مقطع را در ایران عهده‌دار شدند. از معروف‌ترین این برندها می‌توان به جهان پروفیل پارس، مهر سهند، لوله و پروفیل کیهان، فولاد هیربد و نورد پروفیل ساوه اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با معروف‌ترین تولیدکنندگان لوله و پروفیل در ایران، کلیک کنید.

قیمت پروفیل آهنی به میزان زیادی به برند تولید آن وابسته است. بنابراین نیاز است تا برندهای تولیدکننده پروفیل در کشور را بشناسید تا بتوانید بهترین محصول از نظر کیفیت و قیمت را خریداری نمایید. مطالعه مقاله راهنمای خرید پروفیل و نکاتی که باید بدانید، می‌تواند به شما در خرید پروفیل کمک کند.

پروفیل استیل از جمله مقاطعی است که جزو کالاهای وارداتی محسوب می‌شود. ازجمله معروف‌ترین برندهای تولید پروفیل استیل در دنیا، کنیه ایتالیا، ویراج هندوستان و پوسکوی کره جنوبی می‌باشند که برخی محصولات این کارخانه‌ها در بازار ایران موجود هستند.

بازرگانی آیرومارت تامین‌کننده انواع مقاطع فولادی و استیل ازجمله پروفیل است. برای استعلام قیمت پروفیل آهنی و نیز دریافت مشاوره خرید آن، می‌توانید با کارشناسان آیرومارت تماس بگیرید.

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ادمین ۰
به اشتراک‌ گذاری
چند مطلب مرتبط:
نظرات کاربران