صادرات فولاد

دستیبابی به صادرات ۱۲ میلیون تنی فولاد

به گزارش آیرومارت به نقل از ایرنا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم گشایش پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات معدنی، ماشین آلات راهسازی و ساختمان و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گفت: امسال صادرات ۱۲ میلیون تن فولاد پیش‌بینی شده که در نیمه نخست ۹۸ با صدور ۶ میلیون تن فولاد، ۵۰ درصد برنامه تحقق یافت، همچنین امسال دستیابی ۲۸ میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده که در ۶ ماهه ۹۸، به رقم ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن رسیده‌ایم.

جعفر سرقینی روز پنجشنبه با بیان این مطلب افزود: وزارت صنعت برای سال جاری هدف ۹ میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده که با عملکرد ۶ ماهه انتظار می‌رود ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی از رقم پیش‌بینی شده فراتر رود.امروز در شرایط تحریم انتظار نمی‌رفت بخش معدن و صنایع معدنی نقش چندانی در اقتصاد کشور داشته باشد، اما امروز ارزبری فولاد از هرتن ۱۰۰ دلار بطور متوسط به ۷۰ تا ۷۵ دلار رسیده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت اضافه کرد: امروز مجموعه‌هایی مانند سازمان ایمیدرو، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، کنسرسیوم بزرگ بخش خصوصی در تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی حضور موثری دارند و وزارت صنعت هم از هر اقدامی در این ارتباط حمایت می‌کند.

وی پیرامون موضوع عوارض از صادرات مواد معدنی که مورد پرسش فعالان بود، گفت: کارگروهی متشکل از وزیران صنعت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس اتاق ایران در این زمینه تصمیم می‌گیرد و اکنون قرار است در مدت ۲ ماه (مهر و آبان) آثار مثبت و منفی وضع عوارض از صادرات مواد معدنی پایش شود و سپس تصمیم گیری صورت گیرد.

به گفته سرقینی، باوجود حضور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در کار گروه مزبور، اواخر آبان از تشکل‌های بخش خصوصی هم دعوت می‌شود تا در نشست تصمیم‌گیری در ارتباط با وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی حاضرشوند تا با اطلاعات جدید و دقیق اتخاذ تصمیم شود.

ارزش 9.2 میلیاردی صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته

پیش از سخنان سرقینی، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران هم گفت: سال گذشته ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به رقم ۹.۲ میلیارد دلار رسید و این مهم در شرایط تحریم انجام شد و گویای توانمندی و نقش اثرگذار این بخش است.

وی ضمن یادآوری مشارکت ۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه امسال گفت: نمایشگاه پانزدهم از نظر فضا ۴۰ درصد و ۱۰۰ درصد از نظر تعداد شرکت کنندگان نسبت به پارسال رشد دارد و امسال فضای ۱۷ هزار متر مربعی به نمایشگاه اختصاص یافته است.

بهرامن تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می دهد ۲۰ سال گذشته بخش معدن کاملا منزوی بود، اما امروز با این نمایشگاه اثبات می کند که تحرک و پویایی مناسبی دارد.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی، ماشین آلات و تجهیزات معدنی، ماشین آلات راهسازی و ساختمان و صنایع وابسته تا ۱۲ ابان ماه جاری از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعدازظهر پذیرای عموم در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *