تحلیل بازار

تحلیل هفتگی بازار

در تحلیل هفتگی بازار فولاد ، در هفته دوم دی ماه 1398، عرضه قطره چکانی مقاطع در بورس کالا و کارخانه‎ ها، باعث التهاب و آشفتگی بازار شد. اوایل هفته وضعیت بازار به دلیل انتظار برای نحوه عرضه بورس نامشخص بود، اما از روز دوشنبه با شروع عرضه بورس کالا، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد و شاهد بازار ملتهبی بودیم.

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

در این هفته کارخانه فولاد مبارکه با عرضه کم، که مطابق با میزان تقاضا در بورس نبود، باعث افزایش قیمت شد. پس از تایید نشدن معاملات بورس کالا در انتهای روز دوشنبه، افزایش قیمت شکل گرفته در بورس، تاثیرش را بر روی بازار گذاشت و باعث افزایش قیمت‌ها و ایجاد جو روانی در بازار شد که برخی سودجویان از آن به نفع خودشان استفاده کردند.

در نهایت در روز چهارشنبه پس از عرضه در حجم بالا بورس کالا، با توجه به عدم رقابت، قیمت معامله شده بسیار نزدیک به قیمت‌های تعیین شده در بورس کالا بود. که این موضوع مجدد بر بازار تاثیر گذاشت و افزایش قیمت ورق و پروفیل متوقف شد و حتی از اواسط روز قیمت این دوکالا با کاهش همراه بود.

از طرفی عرضه مقطعی و بدون برنامه کارخانه نورد و لوله کارخانه گیلان هم مزید بر علت است و باعث شده که قیمت کالای پروفیل که به شدت تحت تاثیر این ۲ تا کارخانه است با ثبات همراه نباشد و با نوسانات بازار، بالا و پایین شود. درصورتی که این دو کارخانه اگر بتوانند خودشان را از شرایط موجود جدا کنند و به مقدار کافی در زمان مناسب عرضه داشته باشند وضعیت بازار را می توانند تا حدودی کنترل کنند.

نبشی و ناودانی این هفته روندی افزایشی داشت و در مجموع حدود کیلویی ۱۰۰ تومان افزایش داشت.

بازار استیل به دلیل افزایش شدید قیمت با کاهش عرضه روبرو بود و هفته‌ی با ثباتی را پشت سر گذاشت.

میلگرد در ابتدای هفته روند کاهشی داشت، اما در اواخر هفته حدود ۲۰ الی ۳۰ تومان افزایش داشته که بخاطر افزایش قیمت دلار و قیمت شمش بوده است.

در تیرآهن نیز، کارخانه ذوب آهن با محدود کردن عرضه خود در حال افزایش قیمت است. اوایل هفته عرضه سایز ۱۶ کاهش پیدا کرد که باعث افزایش شدید قیمت این سایز شد. در ادامه این اتفاق برای سایزهای ۲۴،۲۲،۱۴،۱۸ نیز رخ داد.

در این ویدیو به بررسی و تحلیل هفتگی بازار فولاد در این هفته، می پردازیم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *