تحلیل بازار

تحلیل هفتگی بازار فولاد-هفته اول دی ۹۸

در هفته‌ی اول دی ماه 1398 شاهد بازار پرتلاطم و تغییرات هیجانی قیمت برخی مقاطع فولادی مختلف بودیم. دلیل این نوسانات، تغییرات قیمت دلار، کاهش تولید و عرضه برخی مقاطع فولادی و سودجویی برخی صاحبان کالا بوده است.

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

همچنین عدم عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالای این هفته و پخش شدن شایعه تعطیلی کارخانه گیلان، تاثیر خود را بر بازار ورق سیاه گذاشت و باعث افزایش قیمت ورق‌های سیاه شد. به طوری که ورق ضخیم فولاد مبارکه در تهران به بالای ۷۰۰۰ در اکثر ضخامت‌ها رسید و با توجه به تاثیری که بر قیمت ورق سایر کارخانه‌ها دارد، باعث افزایش قیمت ورق‌های کاویان، اکسین و گیلان نیز شد.

عدم عرضه ورق ۲ میل گیلان موضوع دیگری بود که در این هفته بسیار خبرساز شد. به علت عدم موجودی این کالا در بازار، قیمت ورق‌های کارخانه نورد و لوله نیز افزایش داشتند و در نهایت منجر به افزایش قیمت پروفیل در روزهای انتهایی هفته شد.

در این بین تغییر سیاست فروش کارخانه اکسین باعث شده تا تعداد صاحبان این کالا افزایش پیدا کند و تمامی ضخامت‌های ورق‌ st37 این کارخانه در بازار موجود گردد. با این حال افزایش موجودی این کالا باعث ثبات قیمتی آن نشد و اکسین فروش‌ها با موج سواری بر روند بازار، ورق‌های اکسین را همچنان با قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

علی رغم بازار پر خبر در حوزه ورق، سایر مقاطع فولادی با ثبات قیمتی و کاهش قیمت در برخی کالاها مواجه بودند.

تیرآهن ، نبشی و ناودانی در هفته‌ی گذشته روند نسبتا ثابتی داشتند و پس از نوسانات قیمتی هفته‌های قبل در این هفته به ثبات رسیدند .

میلگرد نیز پس از لمس کردن سد مقاومتی ۵۰۰۰ توانست از آن گذر کند و در این هفته با افت قیمت مواجه بود. به نظر می‌رسد هفته آینده با توجه به خبر‌هایی که در خصوص عرضه ورق گیلان ، اکسین و مبارکه در بورس کالا به گوش می‌رسد، شاهد تغییر جهت روند افزایش قیمت ورق‌های سیاه و پروفیل خواهیم بود. به خصوص که به نظر می‌رسد با توجه به نجومی شدن قیمت‌ ورق‌های مبارکه، درصورت عرضه صحیح و عدم خلف وعده‌ی این کارخانه، شاهد ریزش قیمت بازار این کالا در این هفته خواهیم بود.

در انتها ذکر این جمله ضروری به نظر می‌رسد که خرید‌های هیجانی باعث طمع کردن صاحبان کالا و امیدوار شدن به اخذ سودهای کلان می‌شود بنابراین صبوری کردن در شرایط فعلی و عدم خرید هیجانی پاسخ محکمی به سودجویان خواهد بود. تنها اتحاد تولید کنندگان و بازار است که می‌تواند باعث بهبود وضعیت بازار شود. پس منطقی و فکر شده خرید کنیم .

در این ویدئو، به بررسی بیشتر انچه که در هفته پیش با آن مواجه بودیم، می پردازیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *